GATE 2022 EE – Question 31
In the circuit shown below, the switch $S$ is closed at $t=0$. The magnitude of the steady state voltage, in volts, across the $6\ \Omega$ resistor is ________. (round off to two decimal places).

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 5
Explanation
In DC steady state the capacitor (in series with the $10\ \Omega$) carries no current. The battery drives current through the $2\ \Omega$ resistor and the parallel combination $6\ \Omega\|3\ \Omega=2\ \Omega$, so $I=\frac{10}{2+2}=2.5$ A. The voltage across the $6\ \Omega$ resistor is $2.5\times2=5.00$ V.