GATE 2022 EE – Question 30
If only 5% of the supplied power to a cable reaches the output terminal, the power loss in the cable, in decibels, is ________. (round off to nearest integer)
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 13
Explanation
The loss in decibels is $10\log_{10}\frac{P_{in}}{P_{out}}=10\log_{10}\frac{1}{0.05}=10\log_{10}20=13.01\approx13$ dB.