GATE 2019 EC – Question 65
In the circuit shown, $V_1=0$ and $V_2=V_{dd}$. The other relevant parameters are mentioned in the figure. Ignoring the effect of channel length modulation and the body effect, the value of $I_{out}$ is ________ mA (rounded off to 1 decimal place).

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 6
Explanation
The 1 mA reference mirrored by the tail transistor with $\frac WL=3$ against $2$ gives a tail current of $1.5$ mA. With $V_1=0$ and $V_2=V_{dd}$ all the tail current flows in the $V_2$ branch. The mirror of the load devices $\frac WL=10\to40$ copies this with a factor of 4, so $I_{out}=4\times1.5=6$ mA.