GATE 2015 EC – Question 44
A MOSFET in saturation has a drain current of 1 mA for $V_{DS} = 0.5$ V. If the channel length modulation coefficient is 0.05 V$^{-1}$, the output resistance (in k$\Omega$) of the MOSFET is ________.
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 19 to 21
Explanation
The output resistance is $r_o = \frac{1/\lambda + V_{DS}}{I_D} = \frac{20 + 0.5}{1\ \text{mA}} = 20.5\ \text{k}\Omega$. This is close to $\frac{1}{\lambda I_D} = 20\ \text{k}\Omega$.