GATE 2019 EE – Question 33
The total impedance of the secondary winding, leads, and burden of a 5 A CT is $0.01\ \Omega$. If the fault current is 20 times the rated primary current of the CT, the VA output of the CT is ________.
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 100
Explanation
The secondary current is $20\times5=100$ A, so the VA is $I^2Z=100^2\times0.01=100$ VA.