GATE 2015 EC – Question 23
In the circuit shown, the switch SW is thrown from position A to position B at time $t = 0$. The energy (in $\mu$J) taken from the 3 V source to charge the 0.1 $\mu$F capacitor from 0 V to 3 V is

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (C) 0.9
Explanation
Charging a capacitor from a constant source through a resistor draws the charge $Q = CV$ from the source at voltage $V$. The energy from the source is $QV = CV^2 = 0.1\ \mu\text{F} \times 9 = 0.9\ \mu$J. Half of this is stored in the capacitor and half is lost in the resistor.