GATE 2023 CE (CE1) – Question 31
Consider the fillet-welded lap joint shown in the figure (not to scale). The length of the weld shown is the effective length. The welded surfaces meet at right angle. The weld size is 8 mm, and the permissible stress in the weld is 120 MPa. What is the safe load P (in kN, rounded off to one decimal place) that can be transmitted by this welded joint?

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 133.73 to 135.07
Explanation
The throat thickness of an 8 mm fillet weld at a right angle is $0.7 \times 8 = 5.6$ mm. The total effective weld length is $75 + 50 + 75 = 200$ mm. The safe load is the permissible stress times the throat area: $P = 120 \times 5.6 \times 200 = 134400$ N $= 134.4$ kN.