The GATE Grind

GATE 2026 EC – Question 64

Electronic Devices · Carrier Transport · 2 marks · Numerical answer

Consider that the concentration of electrons in a semiconductor bar varies linearly from $2\times10^{17}$ cm$^{-3}$ at $x=1$ μm to $1\times10^{16}$ cm$^{-3}$ at $x=4$ μm along the $x$-direction. Assume that the concentration of electrons is not varying along other directions (that is along $y$- and $z$-directions). [Given: the mobility of electron is 1400 cm$^2$V$^{-1}$s$^{-1}$, thermal voltage is 25 mV and electronic charge is $1.6\times10^{-19}$ Coulomb.] The density of electron diffusion current (in A/mm$^2$) is ________. (rounded off to two decimal places)

Practise this question in The GATE Grind →

Show answer and explanation

Correct answer: 35.29 to 35.65

Explanation

$D_n=\mu V_T=35$ cm²/s and $dn/dx=1.9\times10^{17}/(3\times10^{-4}\text{ cm})=6.33\times10^{20}$ cm⁻⁴. So $|J_n|=qD_n|dn/dx|=3547$ A/cm² $=35.47$ A/mm² (directed along −x).