GATE 2020 EE – Question 24
A common-source amplifier with a drain resistance, $R_D=4.7\ \text{k}\Omega$, is powered using a 10 V power supply. Assuming that the transconductance, $g_m$, is $520\ \mu$A/V, the voltage gain of the amplifier is closest to:
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) $-2.44$
Explanation
The gain of a common-source amplifier is $-g_mR_D=-520\times10^{-6}\times4700=-2.44$.