GATE 2019 EE – Question 47
A DC-DC buck converter operates in continuous conduction mode. It has 48 V input voltage, and it feeds a resistive load of $24\ \Omega$. The switching frequency of the converter is 250 Hz. If switch-on duration is 1 ms, the load power is
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) 6 W
Explanation
The period is $\frac{1}{250}=4$ ms, so $D=\frac14$ and $V_o=0.25\times48=12$ V. The load power is $\frac{12^2}{24}=6$ W.