GATE 2026 EC – Question 17
The ideal OP-AMP circuit shown in the Figure produces output voltage $V_o = x$ when the Switch, S, is open. Which of the options represents the output voltage when S is closed?

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (C) $\frac34 x$
Explanation
Open switch: gain $=1+(2+1)/1=4$, so $x=4$ V. Closed switch shorts the 1 kΩ in feedback: gain $=1+2/1=3$, so $V_o=3=\tfrac34x$.