GATE 2026 EC – Question 18
Consider the circuit shown in the Figure with $V_i = 3$ V and $V_{CC} = 12$ V. Assume $V_{BE}=0.7$ V and $\beta_{dc}=99$ for the BJT. Which of the following options is the correct value of the current $I_o$?

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (D) 30 μA
Explanation
The op-amp forces the emitter voltage to 3 V, so $I_E=3\text{ V}/1\text{ k}\Omega=3$ mA. Then $I_o=I_B=I_E/(\beta+1)=3\text{ mA}/100=30\ \mu$A.