GATE 2017 EE – Question 48
The input voltage $V_{DC}$ of the buck-boost converter shown below varies from 32 V to 72 V. Assume that all components are ideal, inductor current is continuous, and output voltage is ripple free. The range of duty ratio $D$ of the converter for which the magnitude of the steady-state output voltage remains constant at 48 V is

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) $\frac{2}{5} \leq D \leq \frac{3}{5}$
Explanation
For a buck-boost converter $|V_o| = V_{DC}\frac{D}{1 - D}$. For $V_o = 48$ V and $V_{DC} = 32$ V, $\frac{D}{1 - D} = 1.5$, which gives $D = 0.6$. For $V_{DC} = 72$ V, $\frac{D}{1 - D} = \frac{2}{3}$, which gives $D = 0.4$. So $\frac{2}{5} \leq D \leq \frac{3}{5}$.